SPECIALIZÁCIÓ VÁLASZTÁS A KÖRNYEZETMÉRNÖK ALAPKÉPZÉSBEN 2021/22 1. félév

2021. október 27.

SPECIALIZÁCIÓ VÁLASZTÁS A KÖRNYEZETMÉRNÖK ALAPKÉPZÉSBEN - 2021/22 1. félév

 

A Környezetmérnök képzésben a BSc II. évfolyamos hallgatók 2021. november 2-20. között választhatnak az alábbi specializációk közül:

Környezetirányítási rendszerek

Környezetvédelem a közigazgatásban

Zöldenergia

Települési vízgazdálkodás

Az egyes specializációk mintatantervei (oktatott tárgyak, óraszámok, kreditek, követelmények, 2021-től érvényes mintatanterv) elérhetők az alábbi linken:  https://rkk.uni-obuda.hu/hu/tantervek

Az egyes specializációk indításának feltételeként megadott minimum létszámot az 1/2019. (II.11.) Rektori utasítás tartalmazza, elolvasható a specializáció választás szabályzata dokumentumban, mely elérhető az alábbi linken: https://rkk.uni-obuda.hu/sites/default/files/szabalyzat/specializacio-valasztas-menete-szabalyzat-bsc-2020-v1.pdf

Figyelembe véve a specializációt választó hallgatók létszámát a 2021/22 tanévben a környezetmérnök képzésben egy specializáció indítására lesz lehetőség. Azt a specializációt fogjuk indítani, melyet a legtöbb nappali és levelező képzésen tanuló hallgató első helyen jelöl meg a választás során.

2021. november 3-án a HÖK specializáció választással kapcsolatban tart tájékoztatást, várjuk az érdeklődőket szeretettel. (Részletek RKK HÖK Facebook oldalán)

Rövid tájékoztató az egyes specializáció oktatási céljáról

 

Környezetirányítási rendszerek specializáció

Specializáció felelős: Dr. Takács Áron

A specializáció a vállalatok, szervezetek környezettudatos működésének bevezetéséhez, fenntartásához és irányításához szükséges mindazon ismereteket - pl.  Környezeti minőségbiztosítási rendszer, Integrált irányítási rendszerek, Irányítási rendszerek informatikai támogatása, Menedzsment rendszerek építése és fejlesztése - biztosítja, melyek a környezettel összhangban történő működés megvalósításának feltételei.

A specializáció célja komplex környezetmenedzsment ismeretek nyújtása.

A környezetközpontú irányítási rendszer (KIR) bevezetése és működtetése tulajdonképpen a környezetgazdálkodás beépítését jelenti a vállalat, szervezet általános irányítási rendszerébe, mely piaci előnyökhöz vezet, továbbá hatékonyabb működést és költségmegtakarítást biztosít. Bevezetése lehetőséget teremt a környezettel kapcsolatos tevékenység rendszerszemléletű irányítására.

 

Környezetvédelem a közigazgatásban specializáció

Specializáció felelős: Bodáné Dr. Kendrovics Rita

A környezet minden elemére kiterjedő, jogi, szabályozási, gazdasági és mérnöki ismeretekkel is rendelkező környezetmérnökök munkája nélkülözhetetlen az önkormányzatoknak, miután a települések környezetvédelmével kapcsolatos jogköre jelentősen kibővült. A települések környezetvédelmi problémáinak megoldása - pl. település hulladékgazdálkodás, csapadék elvezetés és helyben tartása, újrahasznosítás, zaj csökkentés stb. a specializációt végzett ökológiai gondolkodású és műszaki ismeretekkel rendelkező szakembereket igényli, akik a településfejlesztésbe aktívan be tudnak kapcsolódni.

A specializáció az alábbi szakmai tantárgyak oktatásán keresztül készíti fel a hallgatókat a közigazgatásban való szakmai munkára: Település üzemeltetés környezeti aspektusai, Környezetvédelmi közigazgatási alapismeretek, Településfejlesztés, Környezeti minőségbiztosítási rendszer, Pályázatok elmélete és gyakorlata.

 

Zöldenergia specializáció

Specializáció felelős: Dr. Szabó Lóránt

Napjainkra a zöldenergia területén létrejött tudás a hazai és külföldi energetikai szféra szereplői és az ipari partnerek számára nélkülözhetetlen. A mindennapi életben egyre erősebben tapasztalható, hogy a környezettudatosság és a fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet kap nemcsak a vállalatok, cégek, hanem a fogyasztók gondolkodásában is.

A specializáció célja a megújuló energiaforrások (szél-, nap-, geotermikus- és vízenergia) megismerése, tervezési feltételeik és alkalmazásuk elsajátítása, az alternatív energiahasználat gyakorlati alkalmazása. A specializáció szaktárgyai betekintést nyújtanak a biomassza alapanyagok előállításának és energetikai hasznosításának feltételeibe is.

 

Települési vízgazdálkodás specializáció

Specializáció felelőse: Bodáné Dr. Kendrovics Rita

 

A települési vízgazdálkodás legfontosabb célja a fenntartható vízszolgáltatás, mely hosszú távon, gazdaságosan, a közegészségügyi előírásokat betartva biztosítja a lakosság és egyéb fogyasztók ellátását, figyelembe véve a klímaváltozás hatásait.  A korszerű szennyvíztisztítás és a tisztított szennyvíz minél nagyobb arányú újrahasznosítása a befogadók védelmét és a víz helyben tartását biztosítják. A településeken elsőrendű feladat a csapadékvíz károkozás nélküli elvezetése, minél nagyobb arányú helyben történő hasznosítása, mely a vízkészlettel való gazdálkodás korszerű követelményeinek felel meg.

A specializációt választó hallgatók tanulmányaik során megismerik a települési vízgazdálkodás integrált feladatait, a csapadékgazdálkodás célját és lehetőségeit, elsajátítják a vízgyűjtő gazdálkodás és feltárás mérnöki feladatainak ellátását szolgáló módszereket. Terepi mérőgyakorlatokon ismerkedhetnek meg a távérzékelés településfejlesztésben és környezetvédelemben alkalmazható módszereivel, a hidrometriai és hidroökológiai mérésekkel.

A specializáció választásról a hallgatók neptun üzenetben értesülnek és a választás is a neptun rendszerben történik november 2-20. között. A választás eredményeinek birtokában az indítandó specializációról a Felvételi Bizottság dönt, melynek elnöke a kar dékánja. Az eredmény közzétételére 2021. november 30-ig kerül sor, melyről a hallgatók neptun üzenetet kapnak.

A specializáció választással kapcsolatos kérdéseivel keresse oktatóit, a patronáló tanárokat vagy az intézet vezetőit.